Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Radzanowie Diecezja Płocka
CHRZEST
SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO
Chrzest przyjmuje się raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte znamię.
Chrzest zgłaszają rodzice dziecka w kancelarii parafialnej.
Dokumenty potrzebne do spisania aktu chrztu: – skrócony akt urodzenia dziecka z USC, – świadectwo ślubu kościelnego rodziców (jeżeli ślub odbył się poza parafią), – dane o rodzicach chrzestnych: imiona, nazwiska, wiek, adres zamieszkania, wyznanie.
Rodzicem chrzestnym może być osoba, która: – ukończyła 16. rok życia, – jest praktykującym katolikiem (bierzmowanym), – uczestniczy regularnie we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej, – prowadzi życie zgodne z wiarą, – jeżeli żyje w związku, to musi być to związek sakramentalny, – jeżeli jest uczniem, to powinien uczęszczać na katechezę, – jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, – nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest, – może przystąpić do Sakramentu Pokuty i przyjąć Komunię Świętą.
Informacje dodatkowe:
– Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup i prezbiter (kapłan) oraz diakon. W razie konieczności (np. niebezpieczeństwo śmierci) może ochrzcić każda osoba, nawet nie ochrzczona, mająca wymaganą intencję. Wymagana intencja polega na tym, aby chcieć czynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci i zastosować formułę chrzcielną (N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego). – Wskazane jest, aby imię dziecka wybrane było spośród imion świętych. – Jeżeli dziecko mieszka w innej parafii, rodzice dostarczają stosowną zgodę przeniesienia chrztu z parafii zamieszkania dziecka. – W przypadku, gdy rodzice nie są w sakramentalnym związku małżeńskim i nie mają żadnych przeszkód do zawarcia ślubu, zalecane jest odłożenie chrztu dziecka do czasu zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez rodziców. – W związkach, w których istnieją przeszkody do zawarcia katolickiego małżeństwa, rodzice muszą wyrazić zobowiązanie o katolickim wychowaniu dziecka.