SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

1. Istota małżeństwa:

Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest Sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny.

2. Gdzie może odbyć się ślub?

Ślub powinien odbyć się w parafii narzeczonej lub narzeczonego, a z ważnej i słusznej przyczyny za zgodą parafii narzeczonych, w innym kościele.

3. Ślub konkordatowy:

Jeśli narzeczeni chcą mieć ślub konkordatowy, muszą dostarczyć do parafii dokument z Urzędu Stanu Cywilnego. Sakrament małżeństwa zawarty w kościele powoduje skutki cywilne.

4. Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa:

Narzeczeni powinni zgłosić zamiar zawarcia małżeństwa w kancelarii parafialnej odpowiednio wcześniej, aby zarezerwować datę ślubu.

5. Protokół przedślubny:

Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej /narzeczonej lub narzeczonego/około 3 miesiące przed ślubem, przynosząc następujące dokumenty:

– dokumenty tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
    – świadectwa chrztu świętego,
    –
    dyplomy ukończenia kursu przedmałżeńskiego w szkole średniej,
    –
    zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego,
    – jeżeli któraś ze stron ma stwierdzenie nieważności poprzedniego małżeństwa, potrzebne jest orzeczenie sądu w tej sprawie,
    – jeżeli któraś ze stron jest wdowcem (wdową), potrzebne jest zaświadczenie o zgonie współmałżonka,
    – jeżeli osoby już mają ślub cywilny, przynoszą akt zawarcia małżeństwa z USC.

Po spisaniu protokołu narzeczeni otrzymują:

– prośbę o wygłoszenie zapowiedzi, jeśli jedna ze stron jest z innej parafii,
    – indeksy, w których będzie potwierdzenie odbycia kursu przedmałżeńskiego i dwóch spowiedzi przedślubnych.

6. Kto może być świadkiem na ślubie?

Świadkiem udzielenia sakramentu małżeństwa mogą być osoby pełnoletnie.