POGRZEB

1. Pogrzeb chrześcijański wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie człowieka.

2. Pogrzeb katolicki przysługuje zmarłemu chrześcijaninowi, który prowadził życie zgodne z wiarą. Pogrzeb nie jest sakramentem, jest ostatnią posługą ludzi dla zmarłego człowieka na ziemi.

3. Właściwym miejscem liturgii pogrzebowej jest parafia zmarłego. Na pogrzeb poza parafią potrzebna jest pisemna zgoda z parafii zamieszkania zmarłego.

4. Czynności w kancelarii przy załatwianiu pogrzebu katolickiego:

– ustalenie z księdzem proboszczem planowanej daty i miejsca pogrzebu,
    – dostarczenie aktu zgonu z USC i karty zgonu,
    – dostarczenie zaświadczenia o przyjęciu sakramentów przed śmiercią,
    – w przypadku osoby zmarłej mieszkającej poza parafią dostarczenie pisemnego pozwolenia z parafii zamieszkania.

5. Formy modlitw za zmarłych:

– Msza Święta pogrzebowa i pełne w niej uczestnictwo przez przyjęcie Komunii Świętej w intencji zmarłego,
    – Msze Święte zamawiane za zmarłą osobę np. w rocznicę śmierci, w dzień imienin, urodzin,
    – wypominki,
    – Msze Święte Gregoriańskie (odprawiane przez 30 kolejnych dni).